Jak pies z kotem – do muzeum z dzieckiem

29 kwietnia miałyśmy z Emilką przyjemność być na wernisażu wystawy Jak pies z kotem. Gospodarzem wystawy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Bohaterami wystawy, jak jej tytuł wskazuje, są psy i koty. Ekspozycja mieści się w dwóch budynkach: w Pałacu Krzysztofory i kamienicy Hipolitów („Miejsce to jest szczególnie predestynowane do przedstawienia relacji międzygatunkowych, z uwagi na obecność mieszkającego tu od ponad 12 lat kota Hipolita”). W piwnicach Pałacu Krzysztofory znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona Związkowi Opieki nad Zwierzętami, a w kamienicy Hipolitów mieści się ekspozycja o psach i kotach domowych i zajmowanym przez nich miejscu w przestrzeni miejskiej. Jak można przeczytać na stronie MHK, Jak pies z kotem to jedna z pierwszych wystaw poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym w Polsce.

Czy wystawa może zainteresować dziecko? Tak, tak i tak! Córka świetnie się bawiła, choć ja nie miałam szans na to, żeby wszystko dokładnie przeczytać. Małe dziecko, w wieku Emilki (niecałe trzy lata), będzie mogło pobawić się hakami-ogonami, kłębkami wełny, obejrzeć obrazy lub zajrzeć do książki z serii Opowiem Ci, Mamo, co robią koty. Córka była zachwycona obrazem namalowanym przez psy (powstał w ramach Psiej niedzieli, heppeningu Marka Firka na ArtBoom) udostępnionym w Pałacu Krzysztoforów. Od razu zaczęła dociekać, w jaki sposób pieski mogły namalować taki obraz, a słysząc moją odpowiedź, że łapami, stwierdziła, że ona również uwielbia malować palcami. O tym obrazie opowiadała tacie powróciwszy do domu. W Pałacu Krzysztofory, poza wystawą, niewątpliwą atrakcją była dla nas winda, którą jeździłyśmy góra-dół, póki trwał wykład inauguracyjny (podobno bardzo ciekawy) na otwarcie wystawy. Winda jest przeszklona, co pozwala z czwartego piętra ujrzeć bardzo ładny widok na Kraków. W Kamienicy Hipolitów zainteresowały córkę bardzo mocno: wystająca ze sztucznej trawy pupa pieska, którą Emilka próbowała oderwać, kłębki wełny – zostawiłyśmy po sobie pomieszanie z poplątaniem, kącik z ołówkami i małymi spinaczami – można tam zawiesić informacje o swoim ulubieńcu (córka oczywiście przypinała spinacze wszędzie, gdzie się dało i próbowała popisać zwisającymi ołówkami po ścianie). Starsze dziecko, szczególnie zainteresowane tematyką i potrafiące czytać, będzie mogło z pewnością ciekawie spędzić czas i czegoś się dowiedzieć o ulubionych pupilach.

Wystawa czynna 30.04.2016-25.09.2016, w dwóch oddziałach MHK:

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W soboty i w niedziele, w godz. 14.00–16.00 odsłonę wystawy w Pałacu Krzysztofory będzie można zwiedzać wraz ze zwierzętami domowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *