Wczoraj, dzisiaj, jutro Grzegorza Kasdepke

W zeszłym tygodniu dotarła do nas nowa książką Grzegorza Kasdepke „Wczoraj, dzisiaj, jutro” (za co dziękujemy Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Musiałyśmy chwilę, żeby z nią się zaprzyjaźnić i oswoić, a teraz możemy przedstawić swoją opinię.

Książka jest przezabawna, choć przedstawiona w niej dziewczynka, zdaniem trzyletniej Emilki, jest niegrzeczna, bo nie chce po sobie sprzątać. Cieszy mnie to zdanie! Po za tym główna bohaterka ma niesamowitą wyobraźnię. Niestety tego nie rozumie mama. Nie jest zadowolona z zachowania córki, a córka tylko czeka na Jutro, które pomogłoby jej posprzątać. Jutro uparcie nie przychodzi, a Wczoraj i Dzisiaj dobrze się bawią i bałaganią.

„Wieczorem doszło do kłótni.

– Miałaś dzisiaj posprzątać! – Mama zmarszczyła brwi.

– Miałam posprzątać jutro… – przypomniałam.

– Dosyć! – Tupnęła obcasem. – Gdybyś posprzątała wczoraj, nie byłoby tej rozmowy!

Mama miała rację – wszystkiemu było winne Wczoraj. To ono zostawiło klocki na podłodze, to ono porozrzucało ubrania, to ono wymazało czekoladą pluszowego misia!

– Słyszysz?! – zawołałam w ciemność za oknem. Ale Wczoraj przepadło jak kamień w wodę.”

Wczoraj, Dzisiaj, Jutro Grzegorz Kasdepke

Codziennie rano zjawiało się Dzisiaj, które bałaganiło jeszcze bardziej niż Wczoraj. Dziewczynka postanawia wiec namalować portrety Dzisiaj, Wczoraj i Jutro. Okazało się, że Jutro dźwiga za dużo na sobie pakunków (wszystko to, co trzeba było zrobić dzisiaj, wczoraj, a nawet przedwczoraj). Dziewczynka chce odciążyć Jutro, ale proste rozwiązania, jak posprzątanie pokoju, nie wchodzą w grę, i wpada na świetny pomysł – „narysuję Pojutrze i oddam mu niektóre z dźwiganych przez jutro pakunków”. W końcu mama nie wytrzymuje i pomaga swojej córce ogarnąć ten cały bałagan. Końcówki nie będę zdradzać, ale jest, wierzcie mi, bardzo zaskakująca i nie rozczarowuje.

Przyznam się szczerze, że sama bawię się wyśmienicie przy tej książce, a uśmiech chyba mi nie schodzi z twarzy. Emilce też się ona podoba, ponieważ często mi ją przynosi do czytania. Zdaję sobie sprawę z tego, że pojęcia wczoraj, dzisiaj, jutro są dla córki jeszcze trudne do zrozumienia. Pewnie też codziennie się zastanawia, gdzie jest Jutro, skoro słyszy: „Jutro rano idziesz do przedszkola”, a rano: „Dzisiaj idziesz do przedszkola”. Jest zaskakujące i niesamowite, że Grzegorz Kasdepke w tak prosty i ciekawy sposób potrafi odzwierciedlić w książce świat dziecka i różnice w postrzeganiu tych samych rzeczy przez dzieci i dorosłych. Naprawdę jest to godne podziwu!

Nie sposób również nie wspomnieć, że książka jest bardzo fajnie wydana. Nie jest ani za mała, ani za dużo. Nie ma zbyt dużej ilości tekstu na pojedynczych stronach. Posiada piękne, kolorowe ilustracje, które poruszają wyobraźnię. Widać, że ich idea była dobrze przemyślana przez Dianę Karpowicz.

  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Autor: Grzegorz Kasdepke
  • Ilustracje: Diana Karpowicz
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 48
  • Przedział wiekowy: 6+
  • Wymiar: 270 x 230 mm
  • Rok wydania: 2016

Grzegorz Kasdepke – autor wielu bestsellerowych książek dla dzieci: Miasteczko misiów, Kacperiada (Książka Roku 2001 polskiej sekcji IBBY, wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001, Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego), Co to znaczy… (Nagroda Edukacja XXI w 2003), Niegrzeczniaki, Wakacje Potworaka, Dziwne przypadki bajkopisarza, Irwing Miś Czarodziej, Kuba i Buba, Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci (Nagroda Edukacja XXI w 2004), Najpiękniejsze mity dla dzieci, Powrót Bartusia czyli co to znaczy po raz drugi, Detektyw Pozytywka, Potworak, Z piaskownicy w świat, Niesforny alfabet, Warszawa jest OK!, Ostrożnie, Mam prawo, Do trzech odlicz!, Tylko bez całowania!, Kocha, lubi, szanuje, Horror! Czyli skąd się biorą dzieci (wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY), Kiedy byłem mały…, Romans palce lizać, Gdybym był dziewczynką, gdybym była chłopcem (współautorka: Anna Onichimowska), Serce i inne podroby, Wielki wybuch, czyli ka kontra ka, Zając, Poradnik hodowcy aniołów, Potwór, W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko, Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury, Bodzio i pulpet, Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela (wspólnie z Ryszardem Petru), Inżynier Ciućma, A ja nie chcę być księżniczką,  Sama. Listy z piwnicy, 45 puknięć w głowę.

Diana Karpowicz – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się ilustrowaniem. Jest autorką ilustracji do książek: Krótka Historia Polski, Święty Mikołaj Agnieszki Tyszki, Mietek na Wojnie Natalii Gancarz, Sekret ponurego zamku Wojciecha Widłaka, Idealny dzień Natalii Usenko, Romano Abecadło Natalii Gancarz, Mama Przemysława Wechterowicza, Lukrecja Przemysława Wechterowicza, Rodzinna herbatka Wandy Chotomskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *