Przezabawne książki z Krową Matyldą w roli głównej

Nie tak dawno z Emilką poznałyśmy nową bohaterkę. Jest nią krowa Matylda. Matylda jest przezabawną, pomysłową i nietypową krową, która mieszka w gospodarstwie razem z innymi zwierzętami (kurami, kucykiem, świnkami, kozą i psem). Gospodarstwo należy do gospodyni, która jest bardzo zżyta ze swoimi zwierzętami i ma zaprzyjaźnionego listonosza. Niby nic niezwykłego? A jednak tu wszystko jest niezwykłe: zwierzęta bawią się w chowanego, puszczają latawce, tańczą, słuchają muzyki i czytanych przez gospodynię książek i nie tylko.

Alexander Steffensmeier stworzył całą serię książek o krowie Matyldzie i jej przygodach. Wydawane one są przez Wydawnictwo Media Rodzina. Książki te są niesamowicie zabawne i pomysłowe. Czyta je się bardzo przyjemnie i z uśmiechem na twarzy. Każda jest ozdobiona przepięknymi ilustracjami, które dopowiadają wszystko, co nie jest napisane. Nie są to książki pozbawione morału. Z Emilką potrafimy czytać je wszystkie po kolei i bawić się wyśmienicie. Córka oczywiście ma swoją ulubioną – Matylda jest chora. Często ją wyciąga do czytania, ponieważ lubi książki o lekarzach i leczeniu.

Krowa Matylda na czatach

Poznajemy krowę Matyldę jako niecierpliwą i lubiącą ponarozrabiać. Codziennie rano wyczekuje ona bowiem listonosza, któremu dokucza. Po prostu starszy go i gryzie dostarczane paczki. Gospodyni na nią się złości, ponieważ chciałaby bardzo otrzymywać niezniszczone paczki. Matylda jednak bawi się na całego i nie chce nikogo słuchać. Aż w pewnym momencie listonosz wpada na wspaniały pomysł – dostarczy paczkę dla krowy Matyldy. Co z tego wyniknie? Nie będę zdradzać 🙂 Ci, którzy nie mieli tej książki w ręku, z pewnością będą zaskoczeni. Powiem tylko tyle, że Matylda zaakceptuje w końcu listonosza.

Krowa Matylda nie może zasnąć

Po wieczornym czytaniu bajki na dobranoc wszyscy idą spać. Okazuje się jednak, że Matylda nie może zasnąć. Próbuje w swojej oborze różnych rzeczy (nawet brykania i skakania), ale nic nie pomaga. Postanawia policzyć baranki. Gdzie tylko je znaleźć? W gospodarstwie nie ma żadnego. Wyrusza więc na liczenie innych zwierząt. Zagląda do kozy z kucykiem i szybko znika, bo nie ma za dużo do liczenia. Z kolei kucyk i koza myślą, że to był ten tygrys, o którym czytała gospodyni i barykadują wejście do siebie za pomocą starego kredensu. Świnie śmieją się z Matyldy, że nie może zasnąć, a po chwili same nie potrafią zmrużyć oka. Gospodyni pozwala krowie tę noc spędzić ze sobą, ale Matyldzie jest niewygodnie na podłodze. Wdrapuje się więc do gospodyni, a łóżko nie wytrzymuje jej ciężaru. Matylda dzwoni do nieprzytomnego i zaspanego listonosza, a następnie szuka schronienia u kur –  tam również nie jest najlepiej. Krowa znowu narozrabiała!

Krowa Matylda bawi się w chowanego

Okazuje się, że zwierzęta z gospodarstwa lubią bawić się w chowanego. Pewne dnia podczas zabawy w chowanego okazuje się, że krowa Matylda nie ma, gdzie się schować, ponieważ wszystkie fajne kryjówki już są zajęte. Matylda wpada na pewien nietypowy pomysł i znajduje taką kryjówkę, gdzie nikt nie może jej znaleźć – drzewo. Krowa obserwuje przyjaciół z zagrody z góry i zaczyna się nudzić. Postanawia zejść, ale okazuje się, że utknęła. Zwierzęta pośpieszają jej z pomocą. Na drzewie siedzi już cała zagroda, a w końcu i gospodyni, która wchodząc po drabinie niechcący ją odepchnęła. Na ratunek przychodzi listonosz, któremu kura zanosi wiadomość tylko z trzema słowami od gospodyni. Akcja ratunkowa przechodzi sprawnie, ale … trzeba wrócić na drzewo.

Krowa Matylda na wakacjach

Listonosz wyjeżdża na wakacje. Wysyła do gospodarstwa kartkę, po przeczytaniu której Matylda również stwierdza, że chce udać się na wakacje. Pakuje się i idzie na przystanek autobusowy. Czeka na przystanku, czeka i czeka… Autobus nie nadjeżdża, więc krowa wraca i znajduje idealne miejsce do wypoczynku nieopodal zagrody. Robi wszystko, co inni robią na wakacjach, a tym samym bardzo drażni pozostałe zwierzęta z zagrody. Gospodyni wraz z innymi zwierzętami postanawia Matyldzie udowodnić, że w gospodarstwie tez można świetnie się bawić i odpoczywać. Rywalizacja postępuję. Co z niej wyniknie?

Krowa Matylda jest chora

Pewnego jesiennego poranka Matylda nie czuje się najlepiej. Wygląda na przeziębioną. Gospodyni próbuję ją leczyć domowymi sposobami wraz z jedną z kur, która jest lekarką (jak by to ujęła Emilka, na niby).  Niestety musi krowę odwiedzić weterynarz. Po kilku dniach Matylda jest całkiem zdrowa, ale symuluje złe samopoczucie po tym, jak widzi, że poranek jest bardzo deszczowy. Deszcz jednak szybko miną i na zewnątrz zaczęło świecić słońce. Zwierzęta puszczają latawce, a Matyldzie zaczyna się nudzić. Wymyśla sobie zabawy w swojej oborze, ale zżera ją  poczucie winy. Postanawia pójść do gospodyni i się przyznać. Odkrywa jednak, że będzie bawić się w coś zupełnie innego 😉

  • Wydawnictwo Media Rodzina
  • Autor i ilustrator: Alexander Steffensmeier
  • Przekład: Emilia Kledzik
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 32
  • Przedział wiekowy: 3+
  • Wymiar: 230 x 300 mm
  • Rok wydania: Krowa Matylda na czatach 2012; Krowa Matylda nie może zasnąć 2013; Krowa Matylda bawi się w chowanego i Krowa Matylda na wakacjach 2014; Krowa Matylda jest chora 2015
  • Materiały warsztatowe do pobrania: Krowa Matylda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *