Oto jest Rzym i Oto jest Nowy Jork (Miroslav Šašek)

Kultowa seria albumów o miastach świata! Dlaczego są takie wyjątkowe? Bo pięknie wydane, bo z dużą ilością ciekawostek, bo można pokazać dziecku, jak wyglądają inne miasta, bo, i przede wszystkim, ilustracje są niesamowite. W sumie jakie mogłyby być?! Przecież to są książki czeskiego ilustratora, malarza i autora książek dla dzieci! Miroslav Šašek wpadł na pomysł pierwszej swojej książki „Oto jest Paryż”, będąc na wakacjach w Paryżu. Została ona wydana w 1959 roku i zapoczątkowała serię książek dla dzieci o miastach świata. Ta seria okazała się wielkim sukcesem i przyniosła jej autorowi międzynarodową sławę. „Oto jest Londyn” i „Oto jest Nowy Jork“ zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku (w latach 1959 i 1960).

My możemy podziwiać te piękne albumy dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry. Dotąd ukazało się pięć tomów serii: Oto jest Paryż, Oto jest Londyn, Oto jest Rzym, Oto jest Nowy Jork i Oto jest Monachium.

W nasze z Emilką ręce trafiły dwie z tych pięknych pozycji, ale będziemy polować na kolejne 😉 Koniecznie o nich napiszemy, jak dorwiemy!

„Nowy Jork to największe miasto półkuli zachodniej, pełne największych rzeczy”. Choć najwyższy budynek świata aktualnie znajduje się w Dubaju, to nadal w Nowym Jorku wysokość budynków przyprawia o zawrót głowy. Pokazuje nam to bardzo dobrze książka. Wprowadza dziecko do innego miasta, choć nieco już w retro stylu, ale jakże uroczym. Od razu Emilki wzrok przyciągnęły: „największa dama świata” – Statua Wolności i „największy mięsożerca wszech czasów” – tyranozaur z Muzeum Historii Naturalnej (jak by mogła nie skierować swojej uwagi ku dinozaurowi). W Nowym Jorku można zrobić zakupy w każdym języku, a prawie wszystko można też kupić w automatach. Emilka stwierdziła, że chętnie by poszła do Central Parku się pobawić. Na moją uwagę, że to jest daleko i trzeba by było polecieć samolotem, powiedziała, że nie ma problemu może być samolotem 🙂

Książka dla dzieci Oto jest Nowy Jork Książka dla dzieci Oto jest Nowy Jork

 

Rzym z kolei jest „miastem wieńców laurowych i fontann tryskających w jasnobłękitne niebo” z niezliczoną ilością pięknych budowli, pomników i placów, gdzie „tysiące młodych ludzi z całego  świata studiuje teologię”. Emilce najbardziej spodobał się ubiór studentów ze Szkocji (na fioletowo :), Przecież to jest mój ulubiony kolor!). Córka z radosną miną stwierdziła, że z chęcią pobawiłaby się na schodach hiszpańskich. Nie wiem, jak inne dzieciaki, ale Emilka uwielbia schody i murki. Za pomocą tej pozycji próbowałam córce wytłumaczyć różnice pomiędzy trolejbusem i tramwajem, bo jak dotąd widziała tylko tramwaje. No i teraz już wie, po co wrzuca się monetki do fontann, i, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”!

Książka dla dzieci Oto jest RzymKsiążka dla dzieci Oto jest Rzym

  • Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Tekst i ilustracje: Miroslav Šašek
  • Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
  • Seria: Oto jest…
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 56
  • Przedział wiekowy: 4+
  • Wymiar: 22 x 31 cm
  • Rok wydania: Oto jest Rzym – 2014, Oto jest Paryż – 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *