Książki dla dzieci z kotami w głównej roli… MIAU

Dzisiaj prezentujemy trzy różne książki dla dzieci z kotami w roli głównej. Myślę, że śmiało można powiedzieć o wszystkich to, co zostało napisane o jednej z nich: „Uwaga! Kto weźmie te książki do ręki, na pewno dostanie kota na punkcie kota!” My mamy w domu prawdziwego kociaka, więc od dawna mamy kota na punkcie kota. Może ktoś jeszcze się załapie?! Emilka uwielbia naszą Viki, choć to uczucie nie zawsze jest podzielane przez kotkę.

Najpierw powiem, że te książki mają wiele wspólnego, chociaż różnią się od siebie wszystkim i na pierwszy rzut oka nie są wcale podobne. A jednak! One doskonale odzwierciedlają naturę kotów, ich upodobania i przyzwyczajenia. To jest niesamowite wręcz, jak wszystkie trafnie potrafią oddać charakter tego zwierzęcia w zupełnie odmienny sposób. Zdecydowanie je polecamy wszystkim kociarzom, skrytym miłośnikom kotów i tym, którzy chcą zaopiekować się jakimś kotkiem. Właściciele psów może też nieco inaczej spojrzą na koty? 😉

Kot ty jesteś? - książka dla dzieci

KOT ty jesteś jest zbiorem wierszy Marcina Brykczyńskiego o „przemiłych kotkach, które są dzikimi bestiami w środku” 🙂 W książce znajdziemy wiersze – kocie portrety, które dodadzą każdemu nieco kota 😉 Elżbieta Wasiuczyńska stworzyła kolekcję kotów na pościel „A ja mam kota!” firmy Lela Blanc. Następnie pojawił się pomysł książki, którą to wierszem opowiedział Marcin Brykczyński. My już jego wiersze z Emilką znamy i kochamy. Skąd? Z serii książek Opowiem Ci, mamo ( Skąd się bierze miódCo robią samoloty, Co robią pająki, Co robią auta ).

Z tej samej serii jest następna książka o kotach.  Dlatego od razu

przypadła nam do gustu. W zasadzie córka w niej się zakochała. Póki mamy jeszcze ją w domu (bo jest wypożyczona z biblioteki), codziennie ją oglądamy, szukamy różnic, liczymy koty i opowiadamy sobie nawzajem o zaprzyjaźnianiu się Gbura z Żabką. Pod wpływem książki, Emilka stwierdziła, że nam też przydałby się kolejny kociak w domu 🙂 Nikola Kucharska sprytnie bardzo skradała się za kotami, a one chyba nie miały nic przeciwko temu, ponieważ książka w sposób niesamowicie dobry odzwierciedla zachowania i przyzwyczajenia kotów. Oglądamy tę książkę i nie raz mówię:”Patrz, nasza Viki, też tak robi”. Jest to stanowczo jedna z najlepszych książek o kotach, które miałam w rękach. Dziecko nie tylko przy niej świetnie się bawi, ale także poznaje dużo ciekawych szczegółów z życia kotów. Nasza kotka już dla Emilki jest mniej tajemnicza, bo przecież także posiada bardzo silną „niechęć do urządzeń buczących”, „mechanizm mruczący”, „ośrodek niepohamowanej miłości do pudeł” (śpi najczęściej na parapecie właśnie w pudełku), i niezawodny „wykrywacz otwieranych puszek z karmą”, niestety też ma dosyć silnie rozwinięty „syndrom drapania mebli” i „ośrodek decydujący o zwrocie żywności”, kiedy trafi się zbyt duży kłaczek 😉 W kocie siedzi dużo wszystkiego, ale jesteśmy z Emilką szczęśliwe, że możemy się opiekować naszym futrzakiem, który nam daje dużo miłości! A książkę zdecydowanie polecamy wszystkim kociarzom i nie tylko!
Co robią koty? - książka dla dzieci

Z kolei kolejna książka ukazuje nam historię Cykora. Cykor jest małym, ciekawskim kotkiem, który chce poznawać świat i oczywiście od razu się gubi. Próbuje odszukać drogę do stodoły, gdzie jest jego mama Mrau i rodzeństwo – „pięciu rozkosznych kociaków”. Drogi do domu Cykor już nie potrafi odnaleźć, ale ma szczęście, trafia do innego, w którym szanuje się zwierzęta. Mieszka w nim sympatyczny dziadek i jego dwie wnuczki, które przyjechały na wakacje (Majka – chora dziewczynka na wózku inwalidzkim i Dorota), oraz dwa psy Fuks – obrońca wszystkich domowników i Igor – mądry, spokojny pomocnik Mai, przybrany tata Cykora. Życie na wsi płynie spokojnym rytmem, ale wakacje kończą się i dziewczynki postanawiają zabrać kotka do miasta. A tam! Tam jest już jeden kot – Łatek. A jak wiadomo, koty niezbyt lubią dzielić się swoim terenem. Cykor próbuje zaprzyjaźnić się z Łatkiem. Co z tego wynika? Nie zdradzę, ponieważ warto sięgnąć po tę pozycję, żeby dowiedzieć się wszystkiego. Powiem tylko, że historia o Cykorze nie tylko pokazuje kocią naturę, lecz jest bardzo ciekawa i mądra.

Cykor - książka dla dzieci

MACIE JUŻ KOTA NA PUNKCIE KOTÓW?

 • KOT ty jesteś?
 • Wydawnictwo Media Rodzina
 • Autor: Marcin Brykczyński
 • Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska 
 • Oprawa: twarda
 • Liczba stron: 32
 • Przedział wiekowy: 2+
 • Wymiar: 195 x 260 mm
 • Rok wydania: 2016
 • Opowiem Ci, mamo, Co robią koty
 • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Autor: Nikola Kucharska
 • Oprawa: twarda
 • Liczba stron: 28
 • Przedział wiekowy: 0+
 • Wymiar: 200×280 mm
 • Rok wydania: 2016
 • Cykor
 • Wydawnictwo Literatura
 • Autor: Magdalena Kulus
 • lustrator: Marta Kurczewska
 • Oprawa: twarda
 • Liczba stron: 64
 • Przedział wiekowy: 5+
 • Wymiar: 263 x 203 mm
 • Rok wydania: 2016

 

Magdalena Kulus – pisarka, recenzentka, blogerka. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Aktualnie również jego doktorantka. Autorka blogu oraz książki o tym samym tytule Blondyn i Blondyna. Inicjatorka powstania Stowarzyszenia Osób Chorujących na Rdzeniowy Zanik Mięśni „SMAk Życia”.

Marcin Brykczyński – tłumacz i pisarz. Autor licznych wierszy i opowiadań dla dzieci: Jak się nie bać ortografii?, Czarno na białym i biało na czarnym, Ni pies, ni wydra, Skąd się biorą dzieci?, Co się kryje w sercu na dnie?, W każdym z nas są drzwi do nieba. Laureat nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Fundacji Świat Dziecka. Książka Biały niedźwiedź. Czarna krowa została wpisana na Listę Honorową IBBY.

Elżbieta Wasiuczyńska – graficzka i malarka. Zajmuje się grafiką użytkową. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy ilustracje w czasopismach „Bęc”, „Pentliczek”, „Plac Słoneczny 4”. Ilustruje bajki i artykuły edukacyjne dla miesięcznika Dziecko. Za ilustracje do książek z serii Pan Kuleczka otrzymała w 2001 roku wyróżnienie na wystawie Pro-Bolonia.  Otrzymała wiele innych nagród, w tym nagrodę za ilustracje i nagrodę publiczności za ilustracje do kalendarza w konkursie Vidical 2003 (Warszawa) oraz brązowy medal International Calendar Exibition w Stuttgarcie w 2006 r. za ilustracje do „My first calendar Heye”. Polska Sekcja IBBY przyznała artystce  w 2009 główną nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku za książkę autorską „Mój pierwszy alfabet” (wydawnictwo LektorKlett).

Nikola Kucharska – graficzka, ilustratorka, projektantka. Posiada cztery koty i wiele wspaniałych ilustracji na swoim koncie. Dużo z nich powstaje w ramach współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia (Podróż dookoła świata, Legendy Polskie – pewnie będziemy o nich wspominać na tym blogu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *