Książka ZŁOTA KLATKA o tym, co jest ważne tu i teraz

„Złota klatka” to baśń autorstwa Anny Castagnoli (włoska pisarka, ilustratorka i propagatorki sztuki) oraz Carlla Cneuta (belgijski malarz i ilustrator). Tekst ze zniewalającymi obrazami tworzą mistrzowskie połączenie. Czytelnik widzi małą księżniczkę czystej krwi wyraźnie. Widzi jej samotność, widzi jej upór, widzi jej pragnienia i despotyzm. Odnosi się wrażenie, że cała akcja odgrywa się właśnie w ZŁOTEJ KLATCE, a ptaki są mimowolnymi jej obserwatorami pozbawionymi tak upragnionej wolności.

Książka Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi

Jest to książka nieidealna dla mojej czterolatki, która zresztą ją uwielbia za piękne ilustracje ptaków i, jednocześnie, nie lubi za niegrzeczną księżniczkę. Przecież księżniczki mają być piękne, dobre, miłe, pomocne, uczynne … A tu widzi Walentynę, która jest prawdziwą księżniczką czystej krwi, która ma dziesięć lat, która nie ma korony i tronu, która nie ma też przyjaciół, lecz ma 390 par butów, 812 kapeluszy i 50 pasków z wężowych ogonów, i 100 różnych ptaków w klatkach (obsesyjnie je kolekcjonuje). Widzi Walentynę. która pragnie niemożliwego, pragnie gadającego ptaka, bo wszystkie pozostałe, które już ma w swoim posiadaniu, ze szklanymi skrzydłami, z koralowymi dziobami, plujące wodą już nie dają nawet chwilowej radości. Widzi księżniczkę owładniętą pragnieniem posiadania, które przyćmiło jej wszystko i wszystkich. Widzi nieznośną, kapryśną dziewczynkę, która tupie nogą, krzyczy, jest okrutna i nie szanuje cudzego życia – CIACH! Rozkapryszona księżniczka ze strony na strony staje się coraz bardziej agresywna i władcza – przekształca się w prawdziwą okrutną królową NIENANWIŚCI. CIACH! CIACH! CIACH! Mocne pragnienia, władza, rozrośnięte ego do granic niemożliwości, brak samokontroli i brak kontroli z zewnątrz oraz pusta złota klatka otrzymana od ojca na urodziny.. To wszystko sprawia, że zamek popada w ruinę, a wraz z nim i Walentyna. Wciąż szuka ptaka ze swoich snów, który potrafi rozmawiać, ale nie jak papuga, potrafi mówić rzeczy tak miłe, że wzbudza uśmiech na twarzy księżniczki. Wszędzie rozlega się CIACH! CIACH! CIACH! Ptaka ze snów nie ma. On nie istnieje. Walentyna jest zrozpaczona i zniecierpliwiona. W takim stanie widzimy ją my i młody sługa, który obiecuję spełnić jej zachciankę – przynieść jej gadającego ptaka, ale … Jak on śmie! Stawia księżniczce czystej krwi warunek. Walentyna musi wykazać się cierpliwością i musi darować mu życie. Czy nie zbyt dużo żąda? Nie! Księżniczka chowa swoją dumę i cierpliwie czeka…

Książka Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi

Lektura tej książki nasuwa mi jako rodzicowi kilka pytań: Gdzie są jej rodzice? CIACH! Dlaczego nie zadbali o swoje dziecko? CIACH! Dlaczego nie poświęcają Walentynie uwagi? CIACH! Czy te wszystkie klatki i ptaki to próba wynagrodzenia córce braku czasu dla niej (bo przecież to ojciec sprezentował córce złotą klatkę na urodziny)? CIACH! Czy Walentyna próbuje dla siebie stworzyć nowy świat, świat gdzie jest kochana, a ptak mówi do niej miłe słowa? CIACH! Czy ja poświęcam Swojej córce wystarczająco dużo uwagi? CIACH! Czy ma już jakieś syndromy bycia Walentyną? CIACH!

Książka Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi

Książka jest fascynująca i niezwykła. Dla mnie jest cenną lekturą. Jest mądra i pouczająca. Poucza przede wszystkim mnie, ale Emilka patrząc na Walentynę również wyciąga wnioski dla siebie. Mówi, że nie chce być taką księżniczką.  Po prostu nie da się być obojętnym po tej mistrzowskiej lekturze z groteskowymi ptakami w odcieniach zieleni i złota.

 

  • Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Autor: Anna Castagnoli
  • Ilustracje: Carll Cneut
  • Tłumaczenie: Wioletta Gołębiewska
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron:48
  • Przedział wiekowy: 6+
  • Wymiar: 26 x 34 cm

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *