Dziecko boi się ciemności? Polecam książkę Laszlo boi się ciemności

Czy Twoje dziecko boi się ciemności? Jak to zmienić, nie wiem. My tłumaczymy dużo i czytamy książki. Jest efekt – bez światła już nie jest aż tak strasznie.

Ostatnio odkryłyśmy z Emilką bardzo fajną serię książek o chłopczyku Laszlo. Wypożyczyłyśmy z biblioteki Laszlo boi się ciemności. Książka autorstwa Lemony Snicket z ilustracjami Jon’a Klassen. Na polski przetłumaczył ją Michał Rusinek (co już nie mało mówi o wartości tej pozycji), który określił ją mianem horroru dla dzieci. „Staromodne ilustracje i powściągliwy styl opowieści tworzą mroczny klimat tej książki – o zaskakującym (jak to bywa w horrorach) zakończeniu.” Faktycznie książka za pomocą barw ilustracji i użytych w niej przymiotników (skrzypiący dach, twarde i zimne okna, mnóstwo schodów, ogromny dom itd.) wprowadza w nieco mroczny klimat, ale taki, który nie przeraża, a wręcz intryguje.

Jest to historia o chłopcu Laszlo, który boi się ciemności. Ciemność mieszka w tym samym domu co on i pewnego dnia przychodzi do niego. Czy dziecko będzie się bać czytając książkę? Nie! Jest ona tak przemyślana, że dziecko z zainteresowaniem śledzi rozwój fabuły. Pierwsze strony wprowadzają małego czytelnika w świat głównego bohatera, który lubi się bawić i nie lubi ciemności. Codziennie Laszlo zagląda do niej, do piwnicy, bo myśli, że jeśli on będzie ją odwiedzał w jej pokoju, to ona do niego nigdy nie przyjdzie. Pewnego dnia jednak przyszła i poprosiła chłopca, żeby poszedł z nią aż do piwnicy. Chłopiec boi się, ale pokonuje strach i wkracza do piwnicy. Po tej wizycie już nie boi się ciemności, która oblepia sobą okna i drzwi.

„Gdyby nie było schowka, nie miałbyś gdzie trzymać butów, a gdyby nie było zasłonki od prysznica, zachlapałbyś wodą całą łazienkę. A gdyby nie było ciemności, wszędzie byłoby jasno i nie wiedziałbyś, czy potrzebujesz żarówki czy nie.” 💡

P.S. Po przeczytaniu tej pozycji książkowej w słowniku Emilki pojawiło się nowe określenie: Boje się ciemności jak Laszlo. Wcześniej bała się po prostu i starała się nie wchodzić do pomieszczeń bez zapalonego światła, a teraz boi się ciemności jak Laszlo – wkracza np. do ciemnej łazienki i zapala światło. Uważam, że wpływ książki okazał się bardzo pozytywny! Zdecydowanie polecam i jestem bardzo ciekawa pozostałych książek z serii o Laszlonie.

  • Wydawnictwo Filia
  • Autorzy: Snicket Lemony , Klassen Jon
  • Tłumaczenie: Michał Rusinek
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 38
  • Przedział wiekowy: 3+
  • Wymiar: 260 mm x 200 mm
  • Rok wydania: 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *