Duchy, wampiry, mumie i inne potwory w książkach dla dzieci

Jest końcówka października – idealny czas na „straszne” zestawienie książek o wszystkim, co może przerażać nasze dzieci 😉 i oczywiście nas samych. Pamiętam, jak kiedyś byłam, jako mała dziewczynka, świadkiem rozmowy swoich rodziców o pewnej książce, która w tytule miała słowo-klucz Drakula. Mama opowiadała ojcu o tym, że po przeczytaniu owej pozycji nie była w stanie spać, bo wszędzie widziała zielone oczy wampirów. A przecież dziecięca wyobraźnia jest jeszcze większa. Wszędzie coś się czai, a każdy dźwięk budzi niepokój.

O duchu, który się bał

O duchu który się bał

„Był bardzo, bardzo ciemny wieczór w bardzo, bardzo ciemnym lesie. W głębi lasu stał samotny stary dom. Księżyc oświetlał szczyty drzew, a wokół panowała głucha cisza. Nagle rozległ się przeraźliwy krzyk…”

Mroczny początek historii wprowadza małego czytelnika w odpowiedni nastrój, po to, żeby następnie zaskoczyć i rozbawić. Książka jest o mamie i córce, starym domu w lesie, duchu pod łóżkiem, kościotrupie w garderobie, wampirach na strychu, potworze w piwnicy i kapiącej krwi. I jest po prostu niesamowita! Dopracowane w niej wszystko. Jedna z ulubionych pozycji mojej córki. Jest szczególnie polecana dzieciom, które właśnie boją się duchów i innych stworów. Dlaczego? Bo okazuje się, że każdy potwór ma swoją fobię.

Autorka: Sanna Toringe

Ilustracje: Kristina Digman

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 28

Wydawnictwo: Zakamarki

Kategoria wiekowa: 3+

Mały Duszek Wierciuszek

Mały Duszek Wierciuszek

„Jeśli ktoś zrobi Duszka Wierciuszka i trzy razy wypowie Duszek-śmierdziuszek-wierciuszek-pierdziuszek, sprawia, że duch ożywa! Nie wiedziałeś o tym?”

Z tej książki można dowiedzieć się, jak zrobić strasznego Duszka Wierciuszka, jak przestać być cykorem, jak zaprzyjaźnić się z własnym rodzeństwem, co jedzą małe duchy i czy potrzebują mamy. Główny bohater książki Joszi – strachliwy chłopiec, który boi się ciemności, zasypia tylko wtedy, gdy na nocnym stoliku pali się lampka, boi się sam zejść do piwnicy i boi się burzy.  Chłopiec ma starszą siostrę Mizi, która z kolei niczego się nie boi i często się naśmiewa się z brata. Joszi postanawia nastraszyć siostrę.

Książka jest zabawna, ciekawa, kolorowa – zainteresuje niejednego małego miłośnika duchów (powiedzmy, w wieku 5+). Fabuła jest na tyle ciekawa, że dziecko będzie zainteresowane treścią, której trochę jest, do samego końca. Minusem jest czcionka (trochę zbyt mała) i brak numeracji stron, ale po książkę i tak warto sięgnąć.

Autorka: Christine Nöstlinger

Ilustracje: Franziska Biermann

Tłumaczenie: Anna Gamroth.

Oprawa: twarda

Ilość stron: 58

Wydawnictwo: EneDueRabe

Kategoria wiekowa: 5+

Yeti

Yeti

„Yeti chwyta chłopców wpół i podnosi, jak jakieś zające. Pędzi długimi susami przez las. – Zostaliśmy porwani! – woła Mati.”

Czy Yeti istnieje? Wygląda na to, że tak, bo porywa dwóch braci – Uno i Matiego. Gdzie je zabiera i po co? Oczywiście, że do siebie. Po to, żeby zjeść – tak pewnie sobie myślicie teraz. Nic bardziej mylnego, bo „wszystkie yeti to wegetarianie” ;). Yecik, plecik, plums!

To cieniutkie zakamarkowe cudeńko jest zabawne, pełne humoru i wspaniałych ilustracji. Idealne dla dzieci w wieku 3+.

Duch z butelki

Duch z butelki

„Z kłębów dymu wyłania się ogromny duch. Duch bucha i prycha, i unosi się do sufitu. – Imię moje Humbaba, jam strażnik cedrowego lasu!”

Okazuje się, że na pchlim targu można kupić rzeczy, które nie tylko są świetne, ale i skrywają w sobie tajemnicę. Tak właśnie Mati i Uno (dokładnie Ci, którzy spotkali yeti) stają się posiadaczami butelki z duchem. Wystarczyło tylko ją odkorkować. Prawie jak lampa Aladyna. Duch w podziękowaniu za swoje uratowanie spełnia życzenia chłopców. ANZU ARURU APSU!

Autorka: Eva Susso

Ilustracje: Benjamin Chaud

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 28

Wydawnictwo: Zakamarki

Kategoria wiekowa: 3+

Mały Duszek

Mały Duszek

„W ciągu dnia Duszek spał w ciężkiej, okutej żelazem skrzyni z dębowego drewna, która stała na strychu, doskonale ukryta za jednym z opasłych kominów, i żaden człowiek nie przeczuwał, że tak naprawdę należy do jakiegoś widma.”

Żaden człowiek nie przeczuwał, że na zamku mieszka duszek, ale tylko do czasu… do momentu, aż dziwnym przypadkiem duszek obudził się o godzinie 12 w południe zamiast o północy. Zobaczyły go dzieci, zaczął uciekać, promienie słoneczne sprawiły, że stał się czarny. Ta zmiana sprawia, że w mieście rodzi się zamęt i chaos.

Historia o małym duszku jest zabawna, pełna zwrotów akcji. Okazuje się, że mały duch też może być przyjacielski i sympatyczny. Na początku książka trochę może się wydawać nudna, ale akcja szybko nabiera tempa. Można przy niej świetnie spędzić czas.

Autor: Otfried Preussler

Tłumaczenie: Hanna i Andrzej Ożogowscy

Oprawa: twarda

Ilość stron: 62

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bona

Kategoria wiekowa: 5+

Operacja mumia

Operacja mumia

„- Kolejny wypadek! – jęknął wysoki strażnik. – To klątwa – zawtórował mu jeden z robotników. – Zemsta mumii!”

W Elvestad jest planowana wystawa o starożytnym Egipcie z prawdziwą mumią i złotą maską. Plotka głosi, że na mumii ciąży klątwa. Podobno wszędzie, gdzie się pojawia dzieją się dziwne rzeczy. Tak też staje się w Elvestad. Czy rzeczywiście na liczącej kilka tysięcy lat mumii spoczywa klątwa? Na to pytanie próbują odpowiedzieć Oliver, Titil i ich pies Otto z Biura Detektywistycznego nr 2. Oliver i Tiril przeprowadzają rzetelne śledztwo.

„Operacja mumia” to kolejny tom wspaniałego cyklu książek o Biurze Detektywistycznym nr 2. Cała seria Jørna Liera Horsta jest niesamowicie wciągająca i kolorowo zilustrowana. Na końcu każdej książki znajdują się zagadki dla małych detektywów. Córka nie jest w stanie oderwać się od tych książek. Zarówno w tej książce, jak w innych są przedstawione brawurowe śledztwa, ciekawe pomysły na rozwiązanie zagadek detektywistycznych i wciągające akcje. Konkretnie z tej części dziecko może się dowiedzieć, w jaki sposób tworzy się mumie i poznać hieroglify. A mumia z okładki świeci w ciemności!

Autor: Jørn Lier Horst

Ilustracje: Hans Jørgen Sandnes

Oprawa: twarda

Ilość stron: 102

Wydawnictwo: Media Rodzina

Kategoria wiekowa: 6+

 

 

 

 

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *