Zabawa z dwulatkiem – memory z nakrętek

Od jakiegoś czasu bawimy się z Emilką w Memory (memo) – prosta logiczna gra, która pozwala ćwiczyć pamięć. Córka bardzo szybko opanowała zasady memory po kilku zagranych grach na komputerze. Mamy kupioną wersję papierową, ale jakoś Emilce ona nie leży – nie podobają się jej obrazki przedstawione na kartach.Wpadłam więc wczoraj na pomysł zrobienia własnej wersji memory z nakrętek, które zbieram (jak wszystko, co może być przydatne do zabawy lub zrobienia czegoś ciekawego z córką). Do wykonania gry potrzebna jest parzysta liczba nakrętek w takim samym kolorze i pary identycznych obrazków (do przyklejenia taśmą dwustronną) lub naklejki. Przyklejamy obrazki na nakrętki i gra gotowa. Emilka sama wybierała obrazki na nakrętki i sama je przyklejała, a później świetnie się bawiła w memo. Kiedy ja już byłam zmęczona po całym dniu, córka mi wciąż mówiła, że ona chce zagrać jeszcze tylko jeden raz, a ten jeden raz, wiadomo, przechodzi płynnie w kolejny i kolejny jeden raz 😉

Zasady gry są banalnie proste: Wyszukuje się takie same pary obrazków. Karty (nakrętki) podczas gry obracane są obrazkiem na dół. Naraz można obrócić obrazkiem do góry tylko dwie karty (nakrętki). Trzeba zapamiętać, gdzie karta (nakrętka) z  określonym obrazkiem leży. Jeśli się odnajdzie dwa identyczne obrazki, karty (nakrętki) pozostają obrócone obrazkiem do góry. Może to być gra także dla kilku graczy, tylko musi być dużo kart (nakrętek), a graczy zdejmują znalezione przez siebie pary z pola gry. Wygrywa ten, kto ma najwięcej znalezionych par obrazków.

P.S. Nakrętki uważam za bardzo wdzięczny materiał do pracy, ponieważ wystarczy tylko pisak do płyt i kartka papieru, a może powstać zabawa w Kółko i krzyżyk. Można zrobić nakrętkową wersję gry Kamień, papier, nożyce (3 nakrętki – opcja bez remisu, 6 nakrętek x dwa takie same obrazki – opcja z możliwym remisem) – mamy już wypróbowaną, działa.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *